Islandofil

Seljavallalaug – opuštěný horký bazén pod Eyjafjallajökullem

Bazén Seljavallalaug byl postaven v roce 1923 (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Bazén Seljavallalaug byl postaven v roce 1923 (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

 

Pokud není Modrá laguna plná hlučných turistů nic pro vás a přitom nemáte dost času na to, abyste jeli na sever Islandu do krásných a klidnějších lázní Jarðböðin, zkuste navštívit opuštěný bazén Seljavallalaug!

Tento 25 metrů dlouhý a 10 metrů široký bazén s teplou vodou je jedním z nejstarších na celém Islandu. Byl vybudován už v roce 1923 a nachází se jen kousek od vodopádu Skógafoss, asi 3 km od hlavní silnice číslo 1 (Ring Road) přímo pod ledovcem Eyjafjallajökull. Jeho návštěva rozhodně stojí za malou odbočku!

Cesta k Seljavallalaugu vás odmění okolní divokou přírodou (foto: JForth)

Cesta k Seljavallalaugu vás odmění okolní divokou přírodou (foto: JForth)

Bazén je ukryt v údolí obklopeném prudce se zvedajícími kopci. Z jedné strany je tvořen skálou, po které přitéká z nedalekého horkého pramene teplá voda, která udržuje bazén příjemně teplý. U bazénu je malá převlíkárna, celý bazén je přístupný zdarma.

Jak se k bazénu dostat

Ačkoliv se Seljavallalaug nachází jen kousek od hlavní silnice číslo 1 (tzv. Ring Road), kterou projíždějí v sezóně tisíce turistů, je poměrně dobře skryt. Z hlavní silnice na něj nevedou žádné značky, takže je potřeba přesně vědět, kam jet.

Z Ring Road vedou k bazénu dvě odbočky, obě dvě na silnici číslo 242. Odbočte ale na tu, která je blíže směrem k Reykjavíku (ukazuje směr Raufarfell). Po ní jeďte rovně a po chvíli se z ní napojte na silnici, která ukazuje směr Seljavellir. Po ní dojedete až ke statku a chatkám (kemp), u kterých zaparkujte auto. Odtud pokračujte pěšky asi 15 minut směrem pořád dál do kopců. Po cestě je potřeba překročit menší říčku, není to ale nic obtížného nebo nebezpečného.

Cesta k Seljavallalaugu (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Cesta k bazénu Seljavallalaug (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *