Islandofil

Vodopády Islandu 1 – Seljalandsfoss a Skógarfoss

 

Za vodopád Seljalandsfoss jde projít (autor: anieto2k)

Zažijte jedinečnou procházku za vodopádem! (autor: anieto2k)

Seljalandsfoss

Pokud pojedete z Reykjavíku po silnici č. 1 směrem na Höfn, Seljalandsfoss bude prvním velkým vodopádem, který po cestě potkáte. Je vzdálen asi hodinu a půl cesty od Reykjavíku a je vidět přímo z hlavní cesty.

Vodopád Seljalandsfoss na řece Seljalandsá má přibližně 65 metrů a padá z útesu (který kdysi ležel na pobřeží oceánu) do malého jezírka, které se nazývá Kerið. Nejzajímavější je na něm to, že je po malé cestičce možné projít až do jeho nitra a prohlédnout si vodopád z vnitřní strany a celý ho obejít! Je to jediný vodopád takového typu na celém Islandu!

Na vycházku si vezměte pláštěnku a dejte si pozor, cesta je kluzká.

Pár minut chůze od vodopádu Seljalandsfoss je další, téměř neznámý vodopád Gljúfrabúi. Ten měří „jen“ 40 metrů a je zajímavý tím, že padá přímo do hluboké rokle.

 

Ubytování u Seljalandsfossu

Kousek od vodopádu je plně vybavený kemp Hamragarðar. Kromě kempu není přímo u vodopádů jiné ubytování. Ve vzdálenosti přibližně 5 – 15 km je však k dispozici velké množství ubytovacích kapacit od penzionů až po hotely.

 

Seljalandsfoss

Cesta uvnitř vodopádu (autor: Cestovatelskénoviny.cz)

Skógarfoss

Další půlhodinu cesty autem od vodopádu Seljalandsfoss směrem na východ se nachází další impozantní vodopád, Skógarfoss. Název vodopádu v překladu znamená „lesní vodopád“.

Vodopád Skógarfoss vytékající z řeky Skógá je vysoký úctyhodných 62 metrů. Po pravé straně vodopádu vede dlouhé schodiště, po kterém je možné vystoupat až na jeho vrchol. Na tomto místě je zřízená vyhlídka, ze které je krásně vidět přitékající řeka Skógá, samotný vodopád a při dobrém počasí také krajina pod vodopádem, která se táhne až k oceánu.

Proti proudu řeky Skógá vede značená pěšina, po které můžete dojít k dalším menším, ale neméně krásným vodopádům. Těch je po celé délce řeky celkem přibližně třicet!

Tato cesta dále pokračuje přes ledovec Eyjafjallajökull dále do hor a přes Þórsmörk až do Landmannalaugaru (Duhových hor). Výlet trvá od tří do pěti dnů a je vhodný pro zkušenější turisty s náležitým vybavením. Jde však o jeden z nejkrásnějších treků na světě, o kterém brzy chystáme velký článek!

 

Ubytování u Skógarfossu

Přímo u vodopádu Skógarfoss je kemp Skógum, který je bez obsluhy. Večer obchází všechny stany správce a vybírá peníze (lze platit platební kartou).

Kromě kempu je v blízkém okolí dostatek možností kde se ubytovat. Od levnějších hostelů (Hostel Skógar) a penzionů (Skógar Guesthouse) přes ubytování v chatkách (North Star Cottage) a na statcích až po hotely různých kategorií (Hotel Skógar, Hotel Skógafoss atd.).

Vodopád Skógarfoss se schodištěm k vyhlídce (autor: mtch3l)

Vodopád Skógarfoss se schodištěm k vyhlídce (autor: mtch3l)

Proti proudu řeky Skógá (autor: Manu)

Proti proudu řeky Skógá (autor: Manu)

 

Virtuální prohlídky vodopádů

Oba krásné vodopády si můžete prohlédnout na 360° záběrech!

 

 


2 thoughts on “Vodopády Islandu 1 – Seljalandsfoss a Skógarfoss

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *